Partia demokratike do te zhvilloje neser protesten e 3 para parlamentit.

 

Vete kryetari i PD Sali Berisha se bashku me 7 deputete te tjere nuk mund te marrin pjese ne seance, pasi jane perjashtuar.

 

Ndaj ata do te udheheqin protesten, nderkohe qe deputetet e tjere demokrate do te bllokojne serish punimet e kuvendit.

 

Sali Berisha

Kryetar i PD

“Nesër ju bëj thirrje qytetarëve të që protestojmë me fuqinë më të madhe përpara parlamentit. Ky është parlament i krimit.”Arsyeja kryesore e protestes jane lidhjet e kryeministrit Rama me ish zyrtarin e larte te FBI, lidhje te cilat sipas Berishes jane perdorur per te sulmuar opoziten.

 

Berisha nuk ka lene jashte vemendjes as nisjen e debatit parlamentar per lustracionin, duke goditur propozimin e partise socialiste per te nderhyre ne ligjin e dekriminalizimit.

 

 

“Kjo është histori turpi. Një shtet serioz, një proces serioz siç është lustracioni, e bazon në ligj të veçantë, si të gjitha vendet ish-komuniste.Ai nuk mund të përdoret për gjah siç po përdoret nga Edi Rama. “

Javen e ardhshme ne daten 2 mars, eshte vendosur qe te zhvillohet mocion me debat per ceshtjen Mcgonigal dhe mazhoranca ka lajmeruar se kryeministri Rma do te flase para kuvendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *