Pastruesja Rozeta Dobi dhe djali i saj Havier Dobi u lanë në burg nga Gjykata e Tiranës.

 

Në kafazin e sigurisë ata u shfaqën të heshtur ndërsa 49-vjeçarja ishte e përlotur. Pasi dëgjoi qëndrimet e palëve, trupi gjykues e konsideroi të ligjshëm arrestimin e tyre dhe vendosi masën e sigurisë “arrest me burg” .

 

Nënë e bir akuzohen për vjedhjen e afro 700 mijë euro në disa banesa në kryeqytet.

 

Vjedhjet u zbuluan pas denoncimit të bërë nga Alda Klosi, pronarja e një banese në rrugën e Kosovarëve të cilës i kishin marrë rreth 120 mijë euro. Për të cilën prokuroria nisi gjithashtu hetimet nëse i ka paratë të deklaruara apo jo.

 

Pastruesja Rozeta Dobi dhe djali i saj u identifikuan pasi ranë në sy për shkak të jetës dhe postimeve luksoze që i biri bënte në rrjetet sociale.

 

Në total policia ka sekuestruar më shumë se gjysmë milionë euro dhe 3 makina të shtrenjta. Vjedhja dyshohet se u realizua më 15 dhjetor të vitit të kaluar. Por ka dyshime se Rozeta dhe Havier Dobi mund të jenë të përfshirë edhe në vjedhje të tjera.

 

Alda Klosi, në shtëpinë e të cilës u morën paratë, është ish-shefja e kabinetit të ish-zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *