Ne javën e trete te Ligue 1, Paris SG arriti fitoren e trete radhazi këtë here me rezultatin e thelle 6-2 ndaj Tuluz. Ne Park De Princ, ne nje ndeshje qe ne letër dukej e lehte per parisienët, ishin ne fakt miqtë qe goditen te paret me Gradel ne minutën e 18.

 

Gjithsesi vendasit u kundërpërgjigjen menjëherë dhe ne minutën e 31 Neymar ktheu gjithçka ne baraspeshe. 4 minuta me vone Rabiot kaloi per here te pare ne avantazh skuadrën e tij kur mposhti portierin kundërshtar. Deri ne minutën e 69 ndodhi shume pak deri ne momentin qe Verati la skuadrën me nje lojtar me pak, duke i dhënë shpresa Tulezes per nje barazim te mundshëm.

 

Por ne fakt ndodhi e kundërta pasi ne minutën e 75 gjyqtari akordoi nje penallti per te zotet e shtëpisë, e cila u kthye ne gol nga Cavani. Ne minutën e 78 sfidës ju kthyen përsëri emocionet kur Tiago Silva ktheu ne loje Tulezen, duke shënuar autogol ne portën e tij.

 

Gjithësi nga ky moment ne fushe ishin vetëm milioneret e Paris me kundërshtarin qe u detyrua te kapitullonte duke pësuar edhe tre gola te tjere. Fillimisht Pastore ne minutën e 82 shënoi golin e katërt, ndërsa dy minuta me vone Kurzawa la shenje edhe ai ne kete ndeshje. Per te vulosur rezultatin i takoi blerjes me te re Neymar qe me nje aksion te jashtëzakonshëm personal ne shtese, pasi kaloi tre kundërshtare, mposhti edhe portierin Lafont. Nje fitore e rëndësishme qe le Parisin ne krye me pike te plota.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *