Paris Sg nuk u ndal edhe ne te ashtuquajturën klasiken e Francës, duke mbajtur distancën ne krye me 24 pike nga vendi i dyte. Ne Veledrom kampionet ne fuqi fituan 2-1 përballe vendasve te Marsejës, duke arritur fitoren e 22 ne 25 jave. Një pjese e pare me mjaft rritem ku ishin miqtë qe kaluan te paret ne avantazh qe ne minutën e 2 me Ibrahimovic, goli i 21 per suedezin për ketë sezon. Pas rastit te Di Maria, ishin vendasit qe morën iniciativën dhe pas Munesise se humbur nga Barrada, Cabella ktheu gjithçka ne baraspeshe ne minutën e 25. Përpara se te mbyllej pjesa e pare, Di Maria preku shtyllën, ndërsa Maxwell largoi ne limit një top i gjuajtur nga Batshuaji qe po shkonte drejt rrjetës. Pjesa e dyte me e varfër ne emocione me miqtë qe arritën te gjenin golin e fitores ne minutën e 71 fale Di Maria qe shfrytëzoi nje pasim te Ibrahimovic.

Roma arriti fitoren e trete radhazi dhe tashme është me afër zonës champions per sezonin e ardhshëm. Ne javën e 24 skuadra e Spaletit mundi 2-1 ne Olimpiko, Samdorian, ndërsa tashme janë vetem dy pike larg vendit te trete ne renditje. Per vendasit Florenzi gjeti rrjetën ne fundin e pjesës se pare, ndërsa Perroti ne minutën e 50 dyfishoi shifrat per skuadrën nga kryeqyteti Italian. 7 minuta me vone Samdoria u fut ne loje pas autogolit te Pjanic, por shifrat mbeten te tilla deri ne fund te takimit pavarësisht dëshirës se miqve qe preken edhe traversën ne shtese me Kasanon.

Ne një mbrëmje mjaft te komplikuar, Reali i Madrid fitoi ne Granada 2-1, duke mbajtur ritmin me dy skuadrat kryesuese Barcelona dhe Atletiko. Skuadrës se Zidan ju deshën 30 minuta te zhbllokonte shifrat me Benzema. Per francezin i cili ka shënuar ne 6 ndeshje radhazi, ky ishte goli i 19, nje me pak se golashënuesi i La Liga, Luis Suarez. Barazimi i te zotëve te shtëpisë do te vinte ne minutën e 60 te takimit pas një topi te humbur ne mesfushe nga Modric, ne nje aksion qe u konkretizua nga El Arabi. Gjithsesi ishte kroati Modric i cili 5 minuta nga fundi i dha fitoren madrileneve. Pavarësisht nje fitoreje te vuajtur Reali i Zidan, deri tani ka arritur 4 fitore 1 barazim me 18 gola te shënuar dhe vetëm tre te pësuar.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *