Vendi ynë kete te shtune pritet te ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

 

Moti pritet te jete i kthjellët,. me vranësira të pakta kalimtare kryesisht në lindje dhe relievet e larta malore të territorit.

 

Nëpër lugina pritet te kete mjegullinë dhe vesë gjatë mëngjesit.

 

Era do te fryjë me drejtim verilindje – juglindje 1-5m/sek, ndërsa në bregdet dhe zonat luginore hera herës deri në 10m/sek.

 

Valëzimi në dete të forcës 1-2 ballë. Temperaturat qe do te regjistrohen gjate dites pritet te jene si me poshte:

 

në zona malore 1 deri 18 °C 

 në zona e ulëta 2 deri 24 °C 

në zona bregdetare 8 deri 23 °C

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *