Uefa Champions League ka ofruar spektakël kete te martë me dy takimet e radhës te fazës së 1 te 8. Përplasjes mes ekipeve me te mëdha të Europës Juventus, Bayren dhe Arsenal; Barcelona kanë mbajtur te mbërthyer pas ekranit të platformës Tring sportdashësit shqiptare. Në “Juventus Stadium”, adrenalina dhe spektakli kanë qenë maksimale në barazimin final 2 me 2. Për më shumë se 60 minuta gjermanet kanë zhvilluar një superndeshje duke dominuar në të gjitha drejtimet ndaj kampioneve të Italisë e për pasojë shkuar deri në shifrat 0 me 2 falë golave të Myler në fund të pjesës së parë dhe një gol fantastik të Roben në minutën e 55. Por një gabim në qendër të mbrojtjes në minutën e 63, repart ku mungonin shumë titullarë për bavarezet, i dha mundësi Dybales të shkurtoje diferencat e jo vetëm kaq. Ky gol shkundi bardhezinjte që nisën një ofensive të pabesueshëm në gjysmëfushën mike, duke shënuar edhe golin e barazimit në minutën e 77 me protagonist dy lojtarë të futur në fushë në pjesën ë dytë, pasim i Moratës me kokë dhe top i dërguar në rrjete nga Sturaro. Rezultati final për ashtu si rrodhën ngjarjet kënaq juventinet, ndërsa takimi i kthimit në “Alianz Arena” falë këtij barazimi 2 me 2 premton sërish për shumë emocione. Ndryshe mund të thuhet per çiftin tjetër te 1 te 8 ku Barcelona shkon në ndeshjen e kthimit në “Kamp Nou” me një rezultat favorizues 2 me 0 në marrë në Londër kundër Arsenalit. Pas një pjeser te parë me nga një rast të pastër për secilin ekipin me Chamberein për anglezet dhe Suarez për spanjollet në të dytën Ter Shtegen beri një mrekulli ndaj Zhiru përpara se katalanasit të nxirrni në pah klasin e tyre. Falë një kundërsulmi si në videogame, Messi realizoi golin e parë për barcelonë dhe të parin në karrierë kundër Peter Cheh ndërsa në të 78 “Pleshti” dyfishoi me 11-metersh duke u ngjitur ne kuotën e 82 golave në karriere në Champions League.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *