Subscribe

Me e keqja duket se kaloi. Reshjet e shiut ne te gjithë vendin jane pakësuar e po ashtu edhe niveli i ujit ne zonat dhe rrugët e përmbytura. Situata edhe ne kryeqytet është qetësuar. Rrugët, zonat e mbuluara nga uji dhe lumenjtë e Tiranës po i rikthehen normalitetit. Specialistet e institutit te gjeoshkencave tregojnë se stuhia ka lëne Shqipërinë dhe ka zaptuar pjesën lindore te Ballkanit. Ketë te mërkure dhe te enjten shirat do te jene me te pakte dhe  kryesisht ne veri te vendit. Ndërsa ditën e premte parashikohet rikthim i reshjeve me intensitet, por vetëm ne disa zona veriore. Meteorologët thone se nuk ka rrezik per përmbytje tjera. Si pasoje e reshjeve te shumta te se martës, dy lumenjtë ende problematike mbeten Vjosa dhe Buna. Ndërsa ne fundjave moti do te jete me i ftohte. Specialistet parashikojnë ulje te temperaturave ne te gjithë territorin e vendit, ndërsa ne zonat malore ne veri te vendit nisin reshjet e dëborës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *