Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, i është përgjigjur ministrit të Jashtëm rus Sergey Lavrov, në lidhje me deklaratën e tij për  Ushtrinë e Kosovës.

 

Në reagimin e tij Pacolli ka thënë se Serbia mbetet i vetmi kërcënim për paqen në Ballkan.Përmes një postimi në Twitter ndër të tjera shkruar se Kosova mbetet burimi kryesor i paqëndrueshmërisë rajonale dhe se po bënë provokime të ndryshme.

 

“Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Lavrov është gabim. Serbia mbetet i vetmi kërcënim për paqen në Ballkan dhe i vetmi burim i paqëndrueshmërisë. Kosova është bashkuar me kombet paqeruajtëse në botë. Askush nuk duhet të frikësohet nga Forcat e Armatosura të Kosovës, ata do t’i shërbejnë paqes dhe kanë vetëm mision mbrojtës”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *