Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, akuzoi Serbinë se po instrumentalizon popullsinë lokale serbe në veri të Kosovës, që sipas saj, “të krijuar vakum institucional, klimë të përgjithshme frike dhe pasigurie”.

 

Këto deklarata Osmani i bëri gjatë takimit me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

 

Takimi mes Osmanit dhe Sarrazinit vjen një ditë pas përleshjeve mes Policisë së Kosovës dhe grupeve të serbëve lokalë në veri të Kosovës.

 

Policia e Kosovës përdori gaz lotsjellës dhe shok-bomba për të shpërndarë serbët e mbledhur para ndërtesave të Komunës së Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut, të cilët kundërshtuan hyrjen në zyrat komunale të kryetarëve të rinj shqiptarë të këtyre komunave.

 

“Presidentja Osmani ka theksuar se veprimet kriminale në veri të orkestruara nga struktura ilegale të mbështetura nga Beogradi, kanë për qëllim moslejimin e kryetarëve të ri të komunave në veri të vendit të ushtrojnë detyrat sipas ligjit dhe Kushtetutës dhe instrumentalizimin e popullatës lokale serbe për të krijuar vakum institucional, klimë të përgjithshme frike dhe pasigurie”, u tha në njoftimin e Presidencës kosovare.

 

Faktori ndërkombëtar, në krye me Shtetet e Bashkuara kafajësuar Qeverinë e Kosovës për rritjen e tensioneve në komunat veriore dhe ka kërkuar që autoritetet në Prishtinë të shtensionojnë situatën.

 

Por, Osmani, sipas njoftimit, “ka theksuar rëndësinë e mbështetjes së aleatëve ndërkombëtarë dhe koordinimit të vazhdueshëm me ta në përpjekje për paqe, siguri dhe stabilitet të qëndrueshëm”.

 

E para e shtetit ka përsëritur qëndrimin se veprimet e Policisë së Kosovës kanë qenë legjitime.

 

Sarrazin më herët gjatë ditës është takuar edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

 

Ai për mediat në Prishtinë ka theksuar se bashkësia ndërkombëtare nuk do të lejojë që për ndonjë “budallallëk” të hidhet poshtë Marrëveshja drejt normalizimit të Kosovës, që Kosova dhe Serbia kanë arritur në shkurt në Bruksel, dhe më pas në Ohër kanë arritur Aneksin për zbatimin e saj.

 

Ndërkaq, sipas njoftimit nga Zyra e Kurtit, kryeministri kosovar i ka thënë zyrtarit gjerman se është e rëndishme “respektimi i rezultateve të zgjedhjeve demokratike, duke shtuar se shkuarja e kryetarëve të komunës në zyrat e tyre të punës dhe ofrimi i shërbimeve bazike për qytetarë duhet të trajtohen si gjë normale”.

 

Ndryshe, në katër komunat në veri të Kosovës, në zgjedhjet lokale të 23 prillit u zgjodhën katër kryetarë të rinj shqiptarë, pasi në këto zgjedhje të jashtëzakonshme nuk morën pjesë partitë serbe.

 

Zgjedhjet u mbajtën pas dorëheqjes së kryetarëve nga radhët e Listës Serbe – partisë më të madhe të serbëve të Kosovës – në nëntor të vitit të kaluar.

 

Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe.

 

Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

 

Pjesëmarrja në zgjedhjet e prillit ishte 3.47 për qind e numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar./rel

One thought on “Osmani: Beogradi po instrumentalizon serbët në veri për të krijuar vakum institucional

 1. PRESIDENTJA E KOSOVËS OSMANI: BEOGRADI PO INSTRUMENTALIZON O, SERBËT E
  KOSOVËS, PËR TË KRIJUAR VAKUM INSTITUCIONAL!” NDËRKOMBËTARËT GJËJA PËR
  TË RUAJTUR KISHE PAQEN MES KOSOVËS E SERBISË; DUKE MBAJTUR NËN TENSION
  KOSOVËN OH, VIKTIMËN SHEKULLORE QË BEOGRADI ME NDIHMEN RUSË DUKE NA
  SULMUAR PËRMES GRUPEVE TERRORISTE TERË STRES TURPEVE THERRORPISTE ËH,
  QË EUROPA DHE NDËRKOMBËTARËT NUK PO E DENOJNË SERBINË OKUPATORE ËH,
  UZURPATORE, SHEKULLORE, TEMPULLORE QË PAK PO U DUKËN, QË NA ZHDUKËN
  DHE NDUKËN ME DHUNË, PËRDHUNË, MË HOLOKAUSTE MË GJENOCIDALE TË MBI
  80% POR, ENDË KËRKON, TENTON 100% PËRMES NJËFARË ASOCIACIONI AHIII MOR
  FRANKO FRAKCIONI, SI DIKTATURA HITLERIANE, STALINIANE, MILLOSHEVIÇIANE AH
  MOJ MË MJERANE; PO, LE TA DINË EUROPA DHE TERË BOTA SE PA U DENUAR RUSO
  SERBIA PËR SHFAROSJEN, ZHVARROSJEN, TRANSPORTIMIN TË GJALLË TË VDEKUR O,
  ROBË LUFTË PËR TË I DJEGUR, TRETUR SHQIPTARËT NGA KOSOVA NË SERBI, DUKE I
  HUMBUR, SHKRUMBUR GJURMËT E KRIMIT HEEEJ A, ËNDË KËRKONI TA DEKORONI
  ME TERRITORE-FERRZIHOR NGA TROJET TONA, NËN PLOJET MË ZEZONA, TË MBARË
  SHQIPTARISË; AH, KJO QENKA DREJTËSIA AHIII, KREJTZIA PREJ ZOT ZOTIT-GOLGOTIT
  TË NGRERË TRADHTINË O, TRAGJEDINË PËR MBARË ILIRO SHQIPTARINË?! MANI USA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *