Orë delikate për Pelen, legjenden braziliane të futbollit , i cili prej ditësh ndodhet i shtruar në spital për shkak të përkeqësimit të sëmundjes rëndë nga e cila vuan.

 

Familjarët e futbollistit brazilian u mblodhën të gjithë nëspitalin Albert Einstein në Sao Paulo , ku ikona 82-vjeçare e futbollit botëror po qëndron që nga fundi i nëntorit.

 

Sipas mjekëve në fillim të kësaj jave, kanceri me të cilin lojtari po luftonte prej disa kohësh është i avancuar dhe tre herë fituesi i Kupës së Botës po i nënshtrohet “trajtimeve të mëdha” që lidhen me “mosfunksionimin e veshkave dhe zemrës”.

 

Asnjë buletin tjetër mjekësor nuk është lëshuar që atëherë dhe nuk janë përmendur detaje në lidhje me infeksionin e fundit respirator të Pele, i cili u përkeqësua nga Covid-19.

 

 

Gazeta Folha de S.Paulo raportoi fundjavën e kaluar se kimioterapia që i ishte nënshtruar futbollistit nuk kishte funksionuar dhe se mjekët kishin vendosur t’i jepnin kujdes paliativ, por familja e tij nuk pranoi.

 

Vetëm pak orë më parë vajza e saj Kely Cristina Nascimento kishte postuar një foto me të atin teksa flinte me të në spital:

 

“Jemi akoma këtu, në luftë dhe në besim. Edhe një natë bashkë”. 

 

Sot, djali i tij Edinho është bashkuar edhe me të afërmit e tjere që pret Pelé dhe në Brazil ka frikë se kjo mund të nënkuptojë një përkeqësim të mëtejshëm të kushteve të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *