Subscribe

Partia Demokratike ka kerkuar informacion nga prokuroria e Dibres per zgjedhjet e e zhvilluara ne shtatorin e vitit 2016 per kete bashki e qe njihet me emrin dosja 184.

Nepermjet nje letre drejtuar organit te akuzes opozita ve ne dukje se ky hetim duhet te zhvillohet nga SPAK.

 

Nisur nga fakti që pjesë e kësaj dosje hetimore janë zyrtarë të lartë të qeverisë, përfshirë Kryeministrin Edi Rama, ish-Ministrin dhe deputetin Damian gjiknuri, kandidati I Partisë Socialiste për Bashkinë Lezhë Pjerin Ndreu, Kryetari I Komisionit Parlamentar të Ligjeve Ulsi Manja, kandidati I Partisë Socialiste për Bashkine Dibër Dionis Imeraj, kandidati I Partisë Socialiste për Bashkinë Mat Agron Malaj; në përputhje me Kushtetutën, hetimi I kësaj çështje është kompetencë e Prokurorisë së Posaçme.   

 

Partia Demokratike I ka kerkuar prokurorise se Dibres informacion nese e ka shpallur mos kompetencen dhe nese aktet I kane kaluar SPAK.

Ishte opozita e cila ne shtatorin e 2016 depozitoi ne prokurorine e krimeve te renda kallzimin penal per zgjedhjet e dibres. Por ne 15 korrik te vitit te kaluar prokuria e krimeve te renda shpalli moskompetencen dhe I kaloi aktet ne prokurorine e Dibres.

Dosja 184 eshte shfrytezuar shpesh nga opozita per te mbeshtetur tezen e saj se qeveria tjeterson vullnetin e zgjedhjesve duke blere vota apo duke bashkepunuar me krimin; dhe nje prej figurave qe PD ka sulmuar me shume eshte Damian Gjiknuri, sot bashkekryetar I reformes zgjedhore.

Pas firmosjes se marreveshjes per reformen , lideri I opozites Basha theksoi se pavaresisht pranimit te gjiknurit si perfaqesues I mazhorances partia demokratike nuk do ta amnistoje asnjehere ate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *