Presidenti Barack Obama priti te enjten ne Shtëpinë e Bardhe pasardhësin e tij Donald Tramp, aty ku te dy lane pas retoriken armiqësore te viteve te fundit, madje duke bere vlerësime per njeri-tjetrin. Tre dite pasi e cilësoi Trampin te paafte per te kontrolluar kodet e armeve bërthamore, Obama i tha pasardhësit se donte qe ai t’ia dilte mbanë dhe do te bënte gjithçka per te siguruar ne nje kalim te lehte te pushtetit. Ndersa Tramp i cili kishte shpenzuar vite duke e akuzuar Obamen se nuk ishte nje shtetas amerikan dhe se ishte themeluesi i ISIS, e quajti atë “Nje njeri shume te mire” dhe u shpreh se do te kërkonte këshilla prej tij edhe ne te ardhmen. Takimi i jashtëzakonshëm ishte nje pasqyrim i ndërrimit te befte te kursit sidomos nga Tramp, i cili e falenderoi Obamen per takimin produktiv, duke u shpreh se ai ishte planifikuar per 10 minuta, por zgjati 90, e ne fakt mund te kishte zgjatur edhe me shume. Ndërsa Obama u shpreh se prioriteti i tij numër nje ne dy muajt e ardhshëm ishte te sigurohej per nje tranzicion sa me te lehte per administratën e re. Ndërkohe qe shume amerikane kane zbritur ne shesh per te protestuar ndaj zgjedhjes se Tramp, ai tashme po mendon per te formuar ekipin e tij drejtues. Ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut Rudi Xhuliani, guvernatori i Nju Xhersit Kris Kristi dhe senatori i Alabames Xhef Sessions pritet te kene role kyçe ne administratën e re si bashkëpunëtoret me te ngushte te presidentit te ardhshëm amerikan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *