Ne kohen kur Greqia është e përfshire ne nje lufte deklaratash me Shqipërinë per çështjen çame dhe pretendimet e Athinës per mosrespektim te te drejtave te minoriteteve, presidenti amerikan Barak Obama ben nje apel te forte nga Athina, duke paralajmëruar se nuk duhet te biem pre e nacionalizmit ekstrem, duke e lidhur ketë me Brexit, apo edhe me vete zgjedhjet amerikane.

“Duhet te kemi shume kujdes per tribalizmin e ndërtuar përreth termave “ne” dhe “ata”.  Shtetet e Bashkuara e kane provuar ne kurriz dhe janë te vetëdijshme per problemet qe mund te shkaktojnë ndasitë mes racave, feve dhe etnive. Unë per shembull u befasova nga zgjedhja e Donald Trampit president. Por ai ishte nje këndvështrim i popullit amerikan per t’i tundur disi gjerat. Ne kohëra te tilla stresuese, njerëzit mund te zgjedhin ndryshimin, edhe pse nuk e dine plotësisht se cfare mund te sjelle mbrapa ai ndryshim per ta.”    

Ne konferencën e shtypit përkrah kryeministrit grek Tsipras, Obama tha se referendumi britanik, por edhe zgjedhjet amerikane treguan se njerëzit ne përgjithësi “jane me pak te sigurte per identitetet e tyre kombëtare dhe per vendin qe gëzojnë ne bote” dhe pikërisht kjo frike ka furnizuar lëvizjet populiste sit e ekstremit te majte, ashtu edhe te djathte. Gjate qëndrimit te tij ne Athine ne turin e tij te lamtumirës, përveç takimit me kryeministrin Tsipras, Obama eshte pritur edhe nga presidenti grek Pavlopulos. Ndërsa ne diten e dyte te vizitës, ai pritet te mbaje nje fjalim per demokracinë dhe globalizmin. Vizita e kreut te Shtepise se Bardhe ne Athine po shoqërohet nga masa ekstreme sigurie. Me pas, Obama do te udhëtoje ne drejtim te Gjermanisë dhe Perusë. Presidenti amerikan synon ta realizoje turin e tij te lamtumirës per te siguruar aleatet e tij te NATO-s se nuk do te ketë ndryshime te politikes amerikane edhe nen drejtimin e administratës republikane dhe presidentit Donald Tramp.

Leave a Reply

Your email address will not be published.