Ministria e Shëndetësisë e Hamasit njoftoi sot shifrat e përditsuara me numrin e të vdekurve në Rripin e Gazës që prej fillimit të luftës Izrael-Hamas më 7 tetor 2023.
Sipas ministrisë së Shëndetësisë së Hamasit, numri i të vdekurve ka shkuar në 30.320.

Në 24 orët e fundit, 92 persona të tjerë u vranë, ndërsa 156 të tjerë u plagosën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të plagosurve në 71,533, shtoi ministria.

Lexo edhe :

Related Posts

Të përballur me situatën gjithnjë e më të dëshpëruar humanitare në Rripin e Gazës, ku OKB-ja paralajmëron se uria është “pothuajse e pashmangshme”, vendet kanë filluar të lëshojnë furnizime me avion.

Pas pesë muajsh lufte, sasia e ndihmave humanitare që arrin në Gaza nëpërmjet kamionëve që transportonin furnizime ka rënë në mënyrë drastike dhe banorët e enklavës po përballen me mungesa të mëdha ushqimi, uji dhe ilaçesh.

Avionët e huaj ushtarakë kanë filluar të lëshojnë kuti me ndihma humanitare. Avionët jordanez, me mbështetje nga vende të tilla si Britania, Franca dhe Holanda, kanë kryer deri më tani shumicën e misioneve të tilla.
Disa avionë luftarakë egjiptianë hodhën furnizime në Gaza të enjten, si dhe avionë nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Imad Dughmos, nga al-Sabra në Rripin qendror të Gazës, i tha AFP se ai kishte arritur të gjente ujë të pijshëm dhe ushqim falë pikave, por shtoi se nuk kishte furnizime të mjaftueshme për të gjithë.

“Përfundimisht arrita të marr disa thasë me makarona dhe djathë, por kushërinjtë e mi nuk morën asgjë”, tha 44-vjeçari. “Isha i kënaqur që kisha ushqim për fëmijët e mi, por nuk mjafton”.

Kriza humanitare

Dorëzimi i ndihmave humanitare është reduktuar në minimum që nga fillimi i luftës më 7 tetor. Në pjesën veriore të Rripit të Gazës, ku filluan operacionet ushtarake izraelite, shumë banorë u detyruan të hanin ushqim për kafshët.

Dhjetë fëmijë kanë vdekur tashmë “nga kequshqyerja dhe dehidrimi”, njoftoi dje Ministria e Shëndetësisë e Hamasit.

Përballë kësaj situate dramatike, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se SHBA do të marrë pjesë “në ditët në vijim” në hedhjen e ndihmave humanitare nga ajri.

“Në ditët në vijim ne do t’i bashkohemi miqve tanë jordanezë dhe të tjerëve në hedhjen e ushqimeve dhe mallrave të tjera” në Gaza, shpjegoi ai.

Përveç rreziqeve që lidhen me hedhjen e kutive të rënda në zonat me popullsi të dendur, banorët e Gazës i thanë AFP se shumë kuti me ndihma përfunduan në det.

“Shumica e ndihmave ra në det sot dhe parashutat që ranë të enjten dhe të mërkurën u gjetën të gjitha në det, me përjashtim të një numri shumë të vogël,” tha Hani Gaboun, i cili jeton në qytetin e Gazës me gruan e tij dhe pesë fëmijë..

Sipas tij, “duhen qindra tonë ndihma për të përballuar urinë dhe për të ushqyer popullsinë”.

“Jashtëzakonisht e vështirë”

Për Jens Lerke, përfaqësues i Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Ndihmës Humanitare (Ocha), fluturimet ajrore ngrenë “shumë probleme”.

“Ndihma që vjen në këtë mënyrë duhet të jetë vetëm zgjidhja e fundit”, tha ai.

“Transporti tokësor është thjesht më i mirë, më efikas dhe më pak i kushtueshëm,” shpjegoi ai.

Në të njëjtën kohë ai paralajmëroi se “nëse asgjë nuk ndryshon, uria është pothuajse e pashmangshme” në Rripin e Gazës. OKB-ja akuzon forcat izraelite për bllokimin “sistematik” të hyrjes në Gaza, gjë që Izraeli e mohon.

Organizatat humanitare, duke përfshirë agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), besojnë se do të ishte më mirë nëse Izraeli të hapte pikat kufitare dhe të lejonte autokolonat e kamionëve të hynin në Gaza dhe të dërgonin ndihma të sigurta.

Një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres u tha gazetarëve se gati një mijë kamionë po prisnin në kufirin midis Gazës dhe Egjiptit.

“Aeroplanët janë jashtëzakonisht të vështira,” tha Stephane Dizaric, por shtoi se “të gjitha mundësitë mbeten në tryezë.”

Siç vuri në dukje dje për BBC Jeremy Condick, president i organizatës joqeveritare Refugees International, një avion mund të lëshojë ndihma të barabarta me atë të transportuar nga dy kamionë, por me dhjetëfishin e kostos.

“Në vend që të hedhim ushqimin nga ajri, ne duhet të bëjmë shumë presion mbi qeverinë izraelite për të lejuar aksesin e ndihmave përmes mjeteve më tradicionale, të cilat lejojnë që ndihmat të shpërndahen në një shkallë më të madhe”, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *