Shënohet rasti i parë i koronavirusit në kontinentin e Afrikës, një muaj e gjysmë pasi u shfaq fillimisht në Wuhan të Kinës.

 

I infektuari është regjistrua në Egjipt, ndërsa Ministria e Shëndetësisë bën me dije se ai është një shtetas i huaj dhe u konstatua nga programet që zbatohen ndaj udhëtarëve që vijnë nga jashtë vendit.

 

Një nga kontinentet që nuk është prekur ende nga virusi i rrezikshëm është Amerika e Jugut, ndërsa epaprekur nga përhapja e koronavirusit mbetet edhe Ballkani në Europë.

 

Ndërkohë, këtë të shtunë u raportua se një turiste kineze ka humbur jetën  në Francë si pasojë e koronavirusit. Pas shfaqjes së simptomave të para, ajo u vendos në karantinë në spitalin e Parisit që me 25 janar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *