Qindra protestues janë mbledhur në sheshin “Avinguda Diagonal” në Barcelonë, të cilët kundërshtojnë arrestimin e ish-presidentit katalanas, Carles Puigdemont.

 

Ky i fundit u arrestua nga policia kufitare italiane në aeroportin e qytetit Alghero kur arriti në Sardenjë të Italisë. Ai duhet të dalë sot para një gjykatë italiane, por nuk dihet nëse gjyqtari do të marrë një vendim për ekstradimi.

 

Pasi Parlamenti Evropian i hoqi imunitetin Puigdemont, ai jetoi në mërgim në Belgjikë dhe mbërriti në Alghero nga Brukseli për të marrë pjesë në ekspozitën ndërkombëtare Adifolk dhe për t’u takuar me udhëheqësin e Sardenjës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *