Kete te merkure pritet një përmirësim i lehtë i kushteve atmosferike.

 

Moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash mesatare dhe hera-herës nga orët e mesditës deri ato të pasdites deri të dendura. Përgjatë orëve të mesditës dhe pasdites vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të dobta dhe lokale.

 

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim – veriperendim 1-7m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me shpejtësi deri në 10-12m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:  në zona malore 5 deri 19°C , në zona e ulëta 8 deri 23°C    në zona bregdetare 9 deri 22°C

 

Në pjesën më të madhe të gadishullit te Ballkanit vranësirat e dendura do të jenë prezente kryesisht orët e mesditës dhe pasdites pasuar nga reshjet e shiut e shtrëngatat afatshkurtra. Gjithashtu në pjesën më të madhe të rajonit do në pjesën e parë të ditës dhe pjesën e dytë edhe intervale kthjellimesh.

 

Përsa i përket kontinentit Europian, pjesa më e madhe e tij do të karakterizohet nga moti kryesisht i vranët shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët dhe mesatar.

 

Gadishulli Iberik dhe pjesa e Azisë së vogel do të karakterizohen nga vranësirat e dendura, të cilat do të pasohet nga reshje shiu e shtrëngata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *