Pesë vjet pas ” Panama Papers “, një hetim i ri fotografon kasafortat e fshehta të 35 udhëheqësve botërorë, mijëra njerëzve të famshëm dhe miliarderë të planetit të fshehur në parajsat e taksave. Lista e ” Pandera Papers ” shkon nga Mbreti i Jordanisë te Tony Blair , nga fondi i Mbretëreshës se Britanise tek  kengetari I famshem Julio Iglesias, modelja Claudia Schiffer,  e duke kaluar tek Shakira dhe rrethin e ngushtë të bashkëpunëtorëve të Vladimir Putin (përfshirë të dashuren e tij). Puna investigative është bërë nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues (ICIJ) i cili ka pasur qasje në 11.9 milion dosje të reja konfidenciale.

 

Dokumente nga vitet 70 deri në 2020

Hetimi, per të cilin punuan rreth 600 gazetarë dhe 150 gazeta në dy vjet, hap një pasqyrë në mbi 29,000 llogari shkon përtej “Panama Papers” skandalit të pesë viteve më parë, bazuar në materiale nga një firmë e vetme juridike.

“Pandora Papers” në fakt mbledhin analizën e të dhënave të 14 njësive të ndryshme të shërbimeve financiare në vende dhe territore që përfshijnë Zvicrën, Singaporin, Ishujt e Virgjër Britanikë, Belize dhe Qipron. Dokumentet e shqyrtuara datojnë kryesisht midis viteve nga 1996 deri në 2020, megjithëse disa datojnë në vitet 1970.

 

Autoritetet politike dhe udhëheqësit botërorë

 

Dosjet zbulojnë sesi Mbreti Abdullah i Jordanisë, një aleat i vjetër i Shteteve të Bashkuara, përdori kompani të ndryshme fantazmë për të blerë më shumë se 100 milionë dollarë prona luksoze në Malibu, Kaliforni, Londër dhe Uashington. Në Evropë, dokumentet ekspozojnë blerjen për 22 milionë dollarë të një kështjelle në Francë, pranë Kanë, nga kryeministri çek Andrej Babis, një politikan miliarder i cili paraqitet si kundërshtar populist i elitës evropiane. Ndërsa në Afrikë ata tregojnë Presidentin e Kenias Uhuru Kenyatta: pavarësisht se e paraqet veten si armiku numër një i korrupsionit për vite me radhë, Kenyatta dhe disa nga anëtarët e familjes së tij të ngushtë kanë krijuar të paktën shtatë llogari bankare për të fshehur para dhe prona të paluajtshme për më shumë se 30 milionë dollarë.

Në dokumente është edhe familja mbretërore britanike, e cila përmes fondit të Mbretëreshës bleu për 67 milionë paund një pronë në Londër të lidhur me familjen e presidentit të Azebajxhanit, Ilham Aliyev, i akuzuar për korrupsion. Sërish në Britani, Pandora Papers vëren se si Tony dhe Cheire Blair kanë kursyer qindra mijëra paund në taksat e pronës duke blerë një ndërtesë zyre në Londër përmes një kompanie offshore. Emri i Presidentit rus Vladimir Putin nuk figuron në dokumentet të cilat, në vend të kësaj, hedhin dritë mbi pasurinë e disa burrave dhe grave në rrethin e tij të brendshëm. Midis këtyre bie në sy shoku i tij i fëmijërisë Petr Kolbin por edhe Svetlana Krivonogikh, me të cilën Putin dyshohet se kishte një lidhje.

 

VIP -at, nga Julio Iglesias tek Shakira

Këngëtari spanjoll Julio Iglesias, ish -supermodela gjermane Claudia Schiffer dhe këngëtarja Shakira gjithashtu dalin në skenë për para të fshehura në kompani offshore./ Burimi: Tgcom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *