Nëntë persona janë konfirmuar si të vdekur, pas një shpërthimi të fuqishëm në një stacion për karburante në qarkun Donegal të Irlandës.

 

Shpërthimi ka ndodhur në pasditen e së premtes.

 

Policia irlandeze ka thënë se tri viktima janë konfirmuar të premten, ndërsa të tjerat të shtunën.

 

Tetë persona janë dërguar në spital, pas shpërthimit.

 

Operacionet e kërkim-shpëtimit është thënë se janë duke vazhduar.

 

Shpërthimi ka shkatërruar ndërtesën e stacionit dhe një ndërtesë banimi në afërsi.

 

Kryeministri i Irlandës, Micheál Martin, e ka konsideruar incidentin si “tragjedi të papërshkrueshme”.

 

“I gjithë kombi është i shokuar me atë që ka ndodhur”, ka thënë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *