Në 24 orët e fundit janë regjistruar 440 raste të reja nga 2, 902 teste të kryera për koronavirus.

Ministria e Shëndetësisë  bëm me dije se 9 pacientë kanë humbur jetën. Ndërkaq në 24 orë janë shëruar 539 qytetarë të prekur në COVID-19.

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 2902 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 440 qytetarë, në këto bashki: 160 në Tiranë, 30 në Vlorë, 27 në Fier, 23 në Durrës, 20 në Elbasan, 19 në Patos, Berat, 10 në Kamëz, 9 në Lushnje, Sarandë, Korçë, 8 në Shkodër, Kavajë, 7 në Tepelenë, Kuçovë, 6 në Pukë, Lezhë, Krujë, Gjirokastër, 5 në Kurbin, Mallakastër, 4 në Vorë, Skrapar, 3 në Fushë Arrëz, Pogradec, Peqin, 2 në Malësi e Madhe, Mirditë, Shijak, Libohovë, Dropull, Përmet, Devoll, 1 në Has, Tropojë, Rrogozhinë, Dibër, Rroskovec, Selenicë, Delvinë, Dimal, Poliçan, Gramsh.
Janë 7,610 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 150 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 9 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Gjashtë qytetarë nga Tirana 62- 82 vjeç, dy qytetarë nga Berati 74-77 vjeç dhe një qytetar nga Durrësi 87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 539 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 188,045 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (26 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 440
Të shëruar në 24 orë 539
Të shtruar në spitale 150
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 2902

Testime totale 1,385,581
Raste pozitive 198,732
Raste të shëruara 188,045
Raste Aktive 7,610
Humbje jete 3,077

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,970
Fier 684
Gjirokastër 553
Shkodër 489
Berat 430
Durrës 393
Elbasan 346
Vlorë 267
Korçë 201
Lezhë 168
Dibër 60
Kukës 49

Leave a Reply

Your email address will not be published.