Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson pranoi humbjen dhe njoftoi dorëheqjen menjëherë pas zgjedhjeve në vend.

 

Andersson, e cila u bë kryeministrja e parë grua e vendit vitin e kaluar, u tha gazetarëve në Stokholm se do të dorëzojë dorëheqjen të enjten në mëngjes.

 

Vendimi i kryeministres vjen ende pa mbaruar numërimi i votave, por shumica e tyre tregon qartë humbjen e të majtës në vend.

 

Magdalena Anderson është liderja që mori vendimin për të aplikuar futjen në NATO të Suedisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.