Ndërron jetë në moshën 84-vjeçare në Romë aktori Paolo Villaggio. I famshëm për rolin e Ugo Fantozzit, aktori nga Xhenova kishte disa ditë që ishte shtruar në spital.

 

Përveç 10 filmave si Fantozzi, komiku ka interpretuar edhe në filma dramë me regji të Federico Fellini, Marco Ferreri, Lina Wertmuller, Ermanno Olmi dhe Mario Monicelli.

 

Në vitin 1992, Paolo Villaggio u nderua me “Luanin e Artë” të karrierës, në Festivalin e Filmit të Venecias.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *