Subscribe

Kurora me lule u vendosën në monumentin “Nëna Shqipëri” në nderim të dëshmorëve të rënë për çlirimin e Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashist.

 

 

 

Në nderimin e tyre, fizikisht mungoi kryeministri Edi Rama. 78-vjetorin e çlirimit e uroi me një foto në faqen e tij në facebook.

 

 

 

Dëshmorët e kujtuan dhe u nderuan nga presidenti Bajram Begaj, kryeparlamentarja Lindita Nikolla, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj dhe pasardhës të të rënëve në luftë.

 

 

 

Festimet dhe nderimet për çlirimin e Shqipërisë prej vitesh zhvillohen të ndara. Demokratët njohin si datë 28 nëntorin, socialistët një ditë më pas, 29-ën. Si rrallë herë në varrezat e dëshmorëve dje asnjë prej drejtuesve të Partisë Demokratike nuk ishte atje për të kryer homazhe.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *