Legjenda e bejsbollit Willie Mays, i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në historinë e sportit, ka vdekur, sipas San Francisco Giants.

“Me pikëllim të thellë njoftojmë se Legjenda e San Francisco Giants dhe Hall of Famer Willie Mays ndërroi jetë paqësisht këtë pasdite në moshën 93-vjeçare”, postoi ekipi në X, (dikur Twitter), të martën.

Një deklaratë nga Major League Baseball (MLB) tha se ishte “zemërthyer” për vdekjen e “një prej lojtarëve më emocionues të gjithanshëm në historinë e sportit tonë”.
Mays u shpall dy herë lojtari më i vlefshëm i ligës (MVP) dhe fitoi Serinë Botërore me Giants në 1954.

I mbiquajtur “Say Hey Kid”, lojtari qendror ishte Hall of Famer më i vjetër i bejsbollit.

Kapja e tij e famshme gjatë Serisë Botërore të vitit 1954 mbetet një nga shfaqjet më ikonike në historinë e të ashtuquajturës “Kalimi kombëtar” i Amerikës.
Përveç dy çmimeve të tij MVP, ai gjithashtu përfundoi në 10 nënkampionët më të mirë për MVP 10 herë të tjera.

Djali i Mays, Michael, i tha Associated Press se babai i tij vdiq në prani të familjes së tij dhe dëshironte të falënderonte fansat e tij për mbështetjen e tyre për vitet.

“Babai im ka ndërruar jetë i qetë dhe mes njerëzve të dashur. Dua t’ju falënderoj të gjithëve nga thellësia e zemrës sime të thyer për dashurinë e palëkundur që i keni treguar ndër vite”, tha ai.

“Ti ke qenë gjaku i jetës së tij.”

Komisioneri i MLB Rob Manfred lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke përshkruar ndikimin e tij në lojë.

“Arritjet dhe statistikat e tij të pabesueshme nuk fillojnë të përshkruajnë frikën që erdhi me shikimin e Willie Mays duke dominuar lojën në çdo mënyrë që mund të imagjinohet”, shkroi ai.

“Ne kurrë nuk do ta harrojmë këtë Gjigant të vërtetë brenda dhe jashtë fushës”.

Kryebashkiaku i San Franciskos, London Breed, tha në një deklaratë se për njerëzit që u rritën në qytet, “disa gjëra thjesht shkojnë pa diskutim… Willie Mays është më i miri që ka pasur ndonjëherë”./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *