Napoli fiton në Palermo, tre pikë larg Juventus

Napoli fitoi ne Palermo me rezultatin minimal 1-0 ne Palermo ne ndeshjen e vlefshme per javën e 29 te Serisë A, duke mbajtur diferencën prej 3 pikesh me Juventusin e vendit te pare ne renditjen e përgjithshme. Ne nje ndeshje te dominuar ne shumicën e kohës, skuadra e teknikut Sari golin e vetëm te takimit e shënoi ne minutën e 23 kur Higuain ktheu nje gol nje penallti te shkaktuar nga Andelkvic për nje faull ne zone ndaj Albiol. Per argjentinasin goli i 27 per këtë sezon, per Napolin fitorja e 19 ne kampionat dhe e 8-a ne fushat kundërshtare. Dëshire por pak kualitet per Palermon e teknikut te ri Valter Novelino, qe vazhdon te mbetet vetëm 1 pike larg zonës se ftohte te rënies nga kategoria. Ne takimin tjetër Lacio mundi ne Olimpiko Atalanten me rezultatin 2-0. Heroi i mbrëmjes per vendasit Miroslav Klose. Sulmuesi gjerman zhbllokoi shifrat ne minutën e 23 ndërsa sigloi shifrat përfundimtare 2-0 ne minutën e 5 te shtesës.

Real fitore në fund të takimit

Vuajtje për Real ne javën e 29 te kampionatit spanjoll, por ne fund arriti te largohej me tre piket nga ishujt Kanarie. Edhe pse nuk shkëlqeu skuadra e Zinedin Zidan fitoi 2-1 ndaj Las Palmas fale nje goli te realizuar nga Casemiro ne minutën e 89 te takimit. Madrilenet arritën te zhbllokonin shifrat ne minutën e 23 me Serxhio Ramos por atëherë kur takimi po shkonte drejt fundit vendasit gjeten rrjetën me Uiliam Jose ne minutën e 87. Gjithsesi Real pati meritën qe besoi deri ne fund te takimit dhe dy minuta me vone braziliani Casemiro realizoi golin e fitores.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *