Fitore e rëndësishme per Napolin ne javën e 31 te serisë A, duke blinduar vendin e trete ne renditjen e përgjithshme. Ne Olimpiko skuadra e teknikut Sarri shpartalloi me rezultatin e thelle 3-0 Lacion, duke u ngjitur ne kuotën e 67 pikëve e duke u larguar me 7 pike nga bardhekalterit. Përballe skuadrës nga kryeqyteti, miqtë shpalosen nje nga ndeshjet me te mira te repertorit te tyre, duke nxjerre edhe kundërshtarin nga skena champions per sezonin e ardhshëm. Dhe pikërisht fale nje ndeshjeje te mire qe ne fillim te takimit, napolitanet zhbllokuan shifrat me Callejon ne minutën e 25, duke e mbyllur edhe pjesën e pare ne avantazh. Lacio ne vështirësi per t’u kundërpërgjigjur dhe kjo u kuptua mjaft mire nga kundërshtari qe ne minutën e 51 shënoi golin e dyte. Me gjithçka nen kontroll ishte po ky lojtar qe ne minutën e shtesës shënoi golin e trete për Napolin  ne rezultatin përfundimtar 3-0.

Paris Sg nuk gaboi ne javën e 32 te kampionatit francez duke mundur thelle 4-0 Gungamp e duke parakaluar nisen ne vend te dyte ne renditjen e përgjithshme. Një rezultat qe e çon ne minus tre pike nga kryesuesit e Monakos e duke i ushtruar presion te vazhdueshëm skuadrës se Principatës. Ne Park De Princ ishte nje ndeshje e komplikuar per kampionet ne fuqi te Francës te cilët e mbyllen pjesën e pare me rrjete te paprekura. Me fillimin e te dytës, me kalimin e rrezikut pas nje shtylle te kundërshtarit skuadra e Unay Emery gjeti rrjetën ne minutën e 57 me argjentinasin Di Maria. 4 minuta me vone akoma ma mare veten nga goli i pare, Guingamp pesoi te dytin ku ketë here protagonist ishte Cavani. El Matador do te shënonte golin e dyte personal dhe te tretin per skuadrën e tij 11 minuta me vone,  përpara se Matuidi te kompletonte mbrëmjen e madhe per vendasit ne minutën e 92 te takimit