Skuadra e re e Armando Sadikut Legia e Varshaves hodhi nje hap te rëndësishëm drejt kualifikimit per ne raundin e trete kualifikues te Uefa Champions League. Polaket fituan 3-0 ne takimin e pare ne fushën e Marinhaim, duke e bere gjithçka e me te lehte per ndeshjen e kthimit. Golat per miqtë u shënuan qe ne pjesen e pare me Gijerme, Nagy dhe Hamalainen.

 

Por takimet e para te turit te dyte prodhuan edhe disa rezultate surprize. Kampioni i Bullgarisë, Ludogorec u mund 2-1 ne Vilnius ndaj Zhalgiris. Edhe pse bullgaret e mbyllen pjesën e pare ne avantazh fale golit te Anicet, vendasit jo vetëm barazuan me Niaxi, por katër minuta nga fundi shënuan golin e fitores me Kuklys.

 

Dy barazime surprize per te ashtuquajturat skuadrat pretendente ne këto takime. Suedezet e Malmo barazuan ne shtëpi 1-1 me vardarin e Shkupit. Ishin maqedonasit qe shënuan te paret me Nikolov përpara se te zotet e shtëpisë te kthenin gjithçka ne baraspeshe Brorson.

 

I njejti rezultat edhe ne Bjellorusi mes bate Borisov dhe armeneve te Alashkert. Barazim surprize 1-1 arriti edhe Rosenborg ne Irlande ndaj Dundalk. Vendasit gjeten shpejt rrjetën me MC Milan ne minutën e 18 ndërsa ne fundin e pjese se pare barazoi Regniusen.

 

Nga ana tjeter vazhdon te surprizoje skuadra e Vikingur qe eliminoi kosovaret e Trepçës. Skuadra nga ishujt faroe mori nje barazim te merituar 1-1ne Islande ndaj Hafnafjordur. Hap te sigurt drejt kualifikimit hodhi Kopenhagen me fitoren 3-1 ne Slovaki ndaj Zilina, ndersa kampioni i Shqipërisë Kukësi u mund me rezultat minimal 1-0 ne Moldavi nga Sheriff Tiraspol.

 

Goli i vetëm per vendasit u shënua nga pika e bardhe e penalltisë nga Badibanga. Takimet e kthimit do te luhen pas nje jave.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.