Ndikimi i anticiklonit të Azoreve mbi pellgun e Mesdheut dhe deri në vendin tonë do të kushtëzojë alternime kthjellimesh dhe vranësirash gjatë paradites, POR gradualisht gjatë pasdites vranësirat do të zhvendosen drejt zonave Juglindore duke sjellë shira të përkohëshëm dhe të izoluar. Mbrëmja mbetet me kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë shqipërinë.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes por mesdita ruan vlera kostante duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 12°C deri në 33°C.

Era do fryjë mesatare në tokë por e fortë në det me shpejtesi mbi 60 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 5 ballë.

MeteoAlb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *