Greqia kerkon mbajtjen sa me shpejte të konferencës së parë ndërqeveritare për Shqipërinë edhe Maqedoninë e Veriut. Kryeminbistri Kiriakos Mitsotakis, zhvilloi një vizitë zyrtare në Sofje  ku u takua me homologun e tij bullgar, Kiril Petkov.

 

Mitsotakis deklaroi se antaresimi i Ballkanit Perendimor është në interesin e të gjithëve, teksa kerkoi mbështetjen e Sofjes zyrtare në këtë drejtim.

 

KIRIAKOS MITSOTAKIS

KRYEMINISTËR I GREQISË

 

“Presim me padurim mbledhjen e menjëhershme të konferencave të para ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë dhe kerkojmeme mbeshtetjen tuaj për këtë qëllim të përbashkët. Anëtarësimi i besueshëm dhe i drejtë i Ballkanit Perëndimor eshtë në interesin e të gjithëve. Është interes politik, ekonomik dhe i sigurisë. Kjo është arsyeja pse Greqia mbështet të ardhmen evropiane të vendeve kandidate, por pa harruar gjithmonë se ato duhet të plotësojnë kriteret që janë vendosur, duke pasur gjithmonë si prioritet marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.”

 

Kryeminisri bullgar theksoi se sofja do të jetë gjithmonë e gatshme të diskutojë dhe të gjejë zgjidhjet më të mira.

 

Nga ana tjetër, Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut , Bujar Osmani  u takua në shkup me homologun e tij hungareze, Peter Sijarto ku u shpreh i zhgënjyer me zvarritjen e negociatave.

 

BUJAR OSMANI

MINISTËR I JASHTËM, MV

 

Jemi të vetëdijshëm se vendimet e Këshillit të BE-së merren me konsensus, por gjithnjë e më pak qytetarët e vendeve tona kanë mirëkuptim për atë se në çfarë mënyre dhe me çfarë argumentesh përdoret ky privilegj nga disa shtete anëtare”

 

Shefi i diplomacise hungareze i beri thirrje sofjes te heq veton qe mban peng negociatat per Shkupin dhe Tiranen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *