Monako shpartalloi St Etjen 4-0 ne shtëpinë e këtyre te fundit ne sfidën hapëse te javës se 18, duke mbajtur i vetëm provizorisht vendin e dyte ne renditje 6 pike larg kryesuesve te Paris SG. Gjithçka e lehte per skuadrën e Principatës, qe fale nje sulmi superofensiv nxori jashtë loje qe ne minutat e para te zotet e shtëpisë. Skuadra e Jardim gjeti rrjetën qe ne minutën e 3 përpara se Lamar te dyfishonte shifrat ne minutën e 32. Me fillimin e pjesës se dyte braziliani Fabinjo shënoi golin e trete per te vulosur rezultatin Keita ne minutën e 60 te takimit. Me kete fitore Monako u ngjit ne kuotën e 38 pikëve dhe pret përplasjen e dy rivaleve te saj ne renditje Lion dhe Marseje, te cilët sfidojnë njeri tjetrin te dielën.

Borusia Monchengladbah prek zonën Champions. Ne javën e 17-te te bundesliges skuadra e Diter Heking munden 3-1 Hamburgun e Megrim Mavraj, duke u ngjitur ne kuotën e 28 pikëve, vetëm nje pike larg vendit te dyte. Torgen Hazard zhbllokoi qe ne minutën e 9 per vendasit duke e mbyllur pjesën e pare ne avantazh. Me fillimin e te dytës, miqtë kthyen gjithçka ne baraspeshe me Hahn, gjithsesi Hamburgu u detyrua te dorëzohej ne harkun kohor te 5 minutave, duke pësuar dy gola ku protagonist ishte Rafael autor i nje dopiete. Fillimisht braziliani kaloi edhe njëherë ne avantazh Borusian ne minutën e 74 per te vulosur rezultatin 5 minuta me vone. Per Hamburgun humbja e dyte radhazi duke u pozicionuar ne vendin e 16-te ne renditje vetëm nje pike larg zonës se ftohte te rënies nga kategoria.

Sevilja dështoi te barazohej me pike me Realin e Madridit, teksa nuk shkoi me shume se barazimi ne sfidën hapëse te javës se 16 te kampionatit spanjoll. 0-0 ne Ramon Sanchez Pizuan edhe pse rastet e shumta nuk munguan nga ana e andaluzeve duke mos i konkretizuar ne gol. Pas këtij rezultati, Sevilja mban vendin e peste ne renditjen e përgjithshme ne kuotën e 29 pikëve.