Ne nivel ekipor Franca aishte fituesja e madhe e këtij botërori por ndërkohe ky turne pati edhe një sërë fituesish të tjerë në nivel individual.

Natyrisht cmimi më I madh shkoi për Luka Modric. Ylli I Kroacisë u shpall lojtari më I mirë I botërorit. Një sukses që  e ngushellon në një farë mënyre kapitenin e skuadrës balkanase, njeriu që ishte lideri dhe shpirti I kësaj skuadre të mbushur me lojtarë cilësore. Modric bëri disa ndeshje të jashtëzakonshme gjatë turneut ku nuk mund të harrohet ajo me Argjentinen teksa shënoi edhe një supergol ndërsa ishte më I miri në fushe edhe ne sfidat kundër Rusisë dhe Anglisë, si truri I lojës së Kroacisë. Falë kësaj super paraqitje dhe triumfit ne Champions League me Real Madrid nuk është cudi që të jetë favorit edhe për fitimin e Topit të Artë. Nuk I mungon asgjë për ta fituar.

Në rrugë të mbarë dhe me një të ardhme të ndritur përpara është një tjeter lojtar nga më të mirët e turneut,. Kilian Mbappe fitoi cmimin lojtari i ri më i mirë I kupës së botës duke shenuar 4 gola. Ai ishte i shkelqyer në fazën ofensive tek “gjelat” bashke me Griezman, një  makth për kundërshtarërt sidomos kur ka hapësira përpara. I pakapshëm në duelet një për një. Një kopje e Tieri Henri, edhe pse vetem 19 vjec.

Ndërkohe cmimi për golashënuesin më të mirë i shkoi Harry Kane..autor I 6 golave me Anglinë, një turne shumë pozitiv në planin personal për gjigandin e sulmit të “Tre Luanëve”.

Në krahun tjeter portieri më I mirë I shpall Tibo Kurtua I Belgjikes. Nëse ju kujtohet ndeshja Belgjike- Brazil, do ta kuptoni pse e ka merituar këtë cmim portieri I djajve të kuq.

Leave a Reply

Your email address will not be published.