Ashtu sikurse pritej Luka Modric ka fituar cmimin Top i Artë 2018, trofeu me prestigjoz në nivel individual në futbollin botëror.

 

Mesfushori kroat realizon një ëndërr dhe kurorezon kështu një vit fantastik ku arritjet mne klube dhe me kombëtaren i dhanë mundësine të thyente dominimin disavjecar të dyshes Ronaldo e Messi.

 

173 gazetarët që kanë votuar për revistën franceze “France futboll”, kanë votuar për kapitenin e Kroacisë, finaliste e kupës së botës dhe trurin e mesfushës së Realit që fitoi Uefa Champions League për edicionin e trete radhazi.

 

Kroati sipas mediave spanjolle ka marrë në total 753 pikë, e me një distancë të madhe ndaj Kristiano Ronaldo që është renditur i dyti me 476 pikë dhe Griezman që u rëndit i treti me 414 pikë.

 

Vetëm i katërti Kilian Mbappe i cili u ngushellua me cmimin lojtari më i mirë deri në 21 vjec.

 

Ndërkohe Messi për herë të parë pas 11 vitesh e pa veten jashtë treshes më të mirë të Topit të Artë.

 

Modric ka fituar thuajse gjithcka këtë vit pasi më herët në nivel individual kishte fituar cmimet Lojtari i Fifas-, Lojtari i Uefa-s dhe më i miri në botë sipas Institutit të Statistikave.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.