Mjeku i njohur Isuf Kalo ka ndërruar jetë ditën e sotme.

 

Lajmi është konfirmuar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

 

Ai ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, duke humbur kështu betejën me sëmundjen e rëndë.

 

Kalo ka qenë mjeku personal i ish-diktatorit Enver Hoxha.

 

Gjithashtu, ai ka shërbyer me dekada  në shërbimin e Endokrinologjisë në QSUT.

 

Për disa vite, Kalo ka qenë kryetar i Endokrinologjisë dhe Sëmundjeve Metabolike në QSUT.

 

Mjeku mban titujt Doktor i Shkencave Mjekësore, Profesor i Mjekësisë dhe është nderuar me Çmimin Punëtor Shkencëtar i Dalluar i Shqipërisë.

 

 

Me hidhërim mësova lajmin e ndarjes nga jeta të prof. Isuf Kalos.

 

Bisedën e fundit me prof. Kalon e pata në mesin e dhjetorit, kur e ftova për të marrë pjesë në një prej atyre ngjarjeve që për profesorin ishin ”pikë e dobët”, akreditimi i institucioneve shëndetësore. Një proces që kishte pionier prof. Kalon dhe vizionin e tij.

 

Por kontributi i profesor Isul Kalos është i paçmuar për mjekësinë shqiptare, në shërbimin e Endokrinologjisë në QSUT për disa dekada.

 

U prehsh në paqe prof. Kalo”, shkruan ministrja.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *