Ministri i Jashtëm francez Stéphane Cezournet ka kritikuar autoritetet izraelite, të cilat i konsideron përgjegjëse për pengimin e dhënies së ndihmës humanitare për Rripin e Gazës dhe përgjegjëse për situata të pajustifikueshme.

“Përgjegjësitë për pengimin e ndihmës janë qartësisht izraelite”, nënvizoi Sejourne, duke theksuar se situata katastrofike humanitare në Gaza krijon situata dhe të pajustifikueshme, për të cilat izraelitët janë përgjegjës.

Franca ka shtuar përpjekjet e saj për të bindur autoritetet izraelite që të rrisin numrin e pikave të kalimit të ndihmave humanitare dhe numrin e kamionëve që hyjnë në Gaza, por nuk ia ka dalë dhe uria e shton tmerrin, u shpreh ministri francez.

Vërejtjet e Sejourneh vijnë pasi 115 palestinezë, sipas Hamasit, u vranë të enjten në Rripin verior të Gazës kur ushtarët izraelitë hapën zjarr ndaj një turme të uritur të mbledhur për të marrë ndihma ushqimore.

Duke folur për stacionin radiofonik France Inter dje, Cezournet bëri thirrje për një hetim të pavarur për incidentin. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *