Mbremja e emocioneve te medha ne San Siro . Milan mundi Torinon 4-2 ne kohen shtese duke prere nje bilete per ne gjysemfinalet e kupes se Italise aty ku do te perballet me Juventus . Nje ndeshje ku kuqezinjte mbizotëruan ne fillim , pastaj vuajten , shpetuan ne frymen e fundit per te goditur vetem ne kohen shtese . ne kampin kundeshtar Torino u mundua te pergjigjet me krenari pas shpërfytyrimit ndaj Atalantes por ne fund nje tjeter goditje e rende per tu kaperdire me 11 gola te pesuar ne dy ndeshjet e fundit .Ne mbremjen e kushtuar kujtimit te Bobi Brajant që si tifoz milanist u nderua maksimalisht në stadium nga klubi dhe tifozët kuqezi, te zotet e shtepise u mundua ta nisnin me vrull takimin duke u përpjekur te perfitojne edhe nga momenti i arte i Rebic dhe Teo Hernandez . Kundërshtari i shfaq i frikësuar ne fillim aq sa ne minuten e 12 u dorezua kur Bonaventura kaloi ne avantazh skuadren  e tij . Milan përpara per dyfishimin e shifrave por ne momentin e presionit maksimal erdhi kundërsulmi vdekjeprures . Ishte Bremer qe rikuperoi topin dhe pas nje sprinti prej 60 metra arriti te mposhte Donarumen . Milan u mundua te kunderpergjigjet, gjithesi goli i Rebic u anullua per nje prekje me dore te topit nga Piatek . Vendasit humben shkelqimin me kalimin e minutave ne pjesen e dyte duke i dhene mundesi skuasdres se Mazarrit te gjente perseri rrjeten . Ishte perseri Bremer qe ne minuten e 71 permbysi gjithçka duke kaluar per here te pare ne avantazh Torinon . Por atehere kur edhe tifozet e Milanit dukej se nuk besonin me , ishte Çalhanoglu me vetem 10 minuta loje  si zevendesues i cili gjeti rrjeten duke e mbajtur skuadren e tij ne loje . Sekondat e fundit te kohes se rregullt mjaft emocionuese ku Ibrahimovic ne te pakten dy raste pati shansin e përmbysjes por pa arritur te mposhte nje portier si Sirigu ne superforme . Ne shtese gardiani i Torinos u detyrua te beje dy mrekulli, njehere me Çalhanoglu dhe me pas Hernandez përpara se te dorëzohet ne minuten e 106 kur turku shenoi golin e trete per Milan . Me pas i takoi legjendes Ibrahimovic qe dy minuta me vone nuk lejoi me gabimet e kohes se rregullt duke vulos shifrat 4-2 e duke shuar endrrat e skuadres kundershtare .