Milan i rikthehet fitoreve ne San Siro pas me shume se dy muajsh. Kuqezinjte kane mposhtur ne shtepi Genoan me rezultatin 2-1.

Elipi i Piolit e nisi vrullshem takimin dhe vetem pas 13 minutash loje arriti te zhbllokoje rezultatin. Ishte kroati Ante Rebic, i cili shkarkoi te majten e tij nga jashte zone dhe mposhti portierin Perin, Me pas Kuqezinjte provuan te dyfishonin shifrat, por Leao nuk shfrytezoi nje mundesi te mire qe iu dha. Ne kete menyre Genoa coi ne barazpeshe shifrat me ane te Matia Desotros i cili u la i pa markuar ne zone pas nje goditjeje kendi. Kaq mjaftoi qe skuadrat ti drejtoheshin dhomave te zhveshjes.

Me fillimin e 45 minutave te dyta Milani provoi serish per te shenuar, por Rebic dhe me pas Calhanoglu nuk shfrytezuan sic duhet rastet. Por, Pas perpjekjesh te shumta, kuqezinjte gjeten golin e avantazhit fale nje devijimi te Scamacca ne minuten e 68’. Por miqte, u hodhen serish ne sulm per te rigjetur barazpeshen, por fati kete here ishte me Milanin, i cili shpetoi mrekullisht ne fund te takimit pas nje daljeje te gabuar te Donnarumes dhe rolin e tij iu desh ta kryenin mbrojtesit. Ne kete menyre kuqezinjte arriten te marrin nje fitore te rendesishme, te cilet i mban ata ne vendin e dyte dhe i konsolidojne me shume pozitat per te siguruar fazen e grupeve te Uefa Champion League ne sezonin tjeter.