Milan mundi Kievon ne javën e 8 te Serise A, duke kaluar ne vend te dyte me pike te barabarta po aq sa Roma dhe 5 pike nga kryesuesit e Juventus çka përkthehet ndryshe nje vend ne Champions League sezonin e ardhshëm. 3-1 ne Bentegodi per kuqezinjtë ne nje ndeshje te fituar fale tre vetive kurajës cinizmit dhe zemrës. Nje ndeshje me dy fytyra ku ne pjesën e pare vendasit kishin me shume energji, luajtën me mire perballe nje kundërshtari qe vuajti shume. Atëherë kur mendohej se pjesa e pare do te mbyllej ne barazim, ne minutën e 45 kucka me nje te majte te hidhur surprizoi portierin Sorentino. Pushimi i pjese se pare nuk u beri mire te zotëve te shtëpisë dhe me fillimin e pjesës se dyte pësuan golin e dyte me Niang. Milan mjaft mire nga ana psikologjike u hodh ne sulm per golin e trete i cili u mohua ne paktën tre raste nga Sorentino qe bllokoi dy here Lapedulen dhe Niang. Edhe pse një skuadër ne aspektin e lojës ishte ne fushe, Kievo rihapi takimin kur ne minutën e 76 Birsa ngushtoi diferencën e golave. Gjithsesi skuadra e Monteles i rezistoi presionit dhe ne minutën e 4 te shtesës pas nje gjuajtje te Bakes me devijim te Daineli shënoi edhe golin e trete ne rezultatin përfundimtar 3-1. Nje fitore qe e ben te shpresoje Milanin per nje rikthim ne eliten e futbollit evropian ndryshe nga kushërinjtë e Inter te zhytur tashme ne nje krize te thelle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *