Kreu i Partise se Lirise, denoncoi permes nje konference per shtyp ate qe ai e quan shpopullim te orkestruar nga qeveria te popullsise, pasi nga vendi sipas tij jane ikur 700 mije qytetare.

 

Ish-Presidenti shtoi se largimi masiv i qytetareve drejt vendeve te BE-se, eshte shkak i varferise se madhe dhe korrupsionit te kesaj qeverie.

 

“Rilindja po shperdoron taksat e qytetareve. Borxhi publik eshte renduar, fatura eshte e gjitha ne xhepat e shqiptareve. Jemi te paret ne rajon per nivelin e varferise, dhe te paret edhe per nivelin e korrupsionit. Borxhi publik ka arritur ne 107% ndersa abuzimi me fondet publike ka arritur ne 1 miliarde euro.”, tha mes te tjerash Ilir Meta para gazetareve.

 

Meta hodhi akuza edhe per fryrjen e administrates.

 

“Pas reformes territoriale te 2015, adminstrata vendore u dyfishua. jane hapur vende pune per patronazhistet ndersa po mbyllen bizneset” , u shpreh kryetari i partise se Lirise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *