Pas njoftimit të kryeministrit Rama se do të marrë vetë përkohësisht drejtimin e Ministrisë së Jashtme, i menjëhershëm ka qenë reagimi i presidentit Meta.

Në një postim të shkurtër në “Facebook”, kreu i shtetit duke përdorur një gjuhë diplomatike por edhe ironike shkruan se ai është në krye të punës dhe se për të e para është Kushtetuta dhe sundimi i ligjit.

Por presidenti nuk ka nguruar të ngacmojë në distancë kreun e qeverisë pas deklaratave të Ramës se do ta çonte në Gjykatë Kushtetuese, Metën për rastin Cakaj.

Meta duke përdorur një shprehje në anglisht ka theksuar se nuk ka ndërmend të lejojë një shtet falsë dhe se për të Shqiëpria është e para.

“Presidenti në krye të punës. Për Presidentin e para është Kushtetuta dhe sundimi i ligjit.

NO MORE FAKE STATE.

Shqipëria e para!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *