Barcelona është ringritur shpejt pas humbjes në El Klasiko javën e kaluar.

Katalanasit mundën me jo pak vështirësi në shtëpinë e tyre Sociedadin me rezultatin 1 me 0. Një sukses që I con përkohësisht në vendin e parë në pritje të duelit që do të ketë Reali këtë të dielë.

Messi inspiron katalanasit gjatë gjithë pjesës së parë por blerja e janarit Braithwaite nuk shënon dot në dy raste.

Pastaj i vjen radha vetë “pleshtit” që të dalë para portierit mik, por pa mundur dot të gjeje rrugën e rrjetes.

Në pjesën e dytë Barcelona hapet më shumë në kërkim të golit mirepo basket nëpërmjet kundërsulnmeve bëhen më të rrezikshëm. Isak dhe Barrenecea u ndalën në dy raste nga Ter Shtegen. Katalanasit reagojnë dhe i shkojnë afër golit në dy raste sërish me Rakitic, por shpëtimi vjen nga VAR-I që I akordon një penallti Barcelonës në minutën e 80.

Messi e dergon topin në rrjete dhe  regjistron një rekord absolute me 438 gola në historine e kampionatit spanjoll. Argjentinasi bëhet golashënuesi më I mirë në historine e top 5 kampionateve të europës.

Pavarësisht presingut final dhe kërcënues të baskeve, Kamp Nou festoi një fitore te çmuar të katalanasve të cilët shpresojnë shumë që Betis, ish skuadra e trajnerit Setian të ndalë Realin në mbrëmjen e sotme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *