Ky ndoshta është shansi I fundit që ai mos të ketë kurrë mbi vete hijen e legjendes Diego Armando Maradona. Messi këtë gjë e di fare mirë , kështu që është gati për një boteror si protagonist me shpresën se këtë herë do ti shkojë deri ne fund, objektivit të vetëm të madh të parealizuar në karrierën e tij të jashtzakonshme, fitimin e Kupës së Botës, gjë të cilën  në 2014 nuk e realizoi për shumë pak.

 

Forma në prag të botërorit e “pleshtit” duket shumë e mirë dhe këtë gjë e tregoi edhe ne miqësoren e fundit kundër Haitit.

 

Ndonëse kundërshtari në stadiumin e Bokas, “Bombonera” ishte krejt modest, Messi tregoi dëshirë për të qënë protagonist dhe e bëri këtë gjë duke shënuar tre gola e duke dhene një tjeter passim për gol për Agueron.

 

Ylli I Barcelonës e shënoi golin e parë për kombëtaren e tij me 11-metersh në minuitën e 17. Pastaj dy golat e tjere erdhen brenda pak minutash në të 66 dhe 69, përpara se të shërbente për Kun Agueron goli i të cilët e mbyllin ndeshjen në total 4 me 0 për kombetaren 2 herë fituesë të Kupës se Botës e cila shkon në Rusi me statusin e pretendentes së bashku me disa përfaqësuese të tjera.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.