Të dielën, më 18 dhjetor, Messi do të luajë ndeshjen e tij të 26-të dhe të fundit në Kupën e Botës, duke u bërë kështu lojtari me më shumë prezenca ndonjëherë në këtë turne, duke thyer rekordin e Lothar Matthaus.

 

“A do të jetë e diela ndeshja ime e fundit në një Kupë Bote? Sigurisht që po. Ka shumë vite përpara dhe nuk mendoj se do të ketë mundësi. Dhe të përfundosh kështu është më e mira., deklaroi Messi pas ndeshjes kundër Kroacisë ku ai u shpall lojtari I ndeshjes me një gol dhe 1 asist të mrekullueshëm.

 

Një rrugëtim që nisi më 16 qershor 2006, në botërorin e Gjermanisë, në duelin që Argjentina luajti ndaj Serbisë. Prej atëhere gjithsej 5 Kupa Bote, 11 gola të shënuar, 7 asist, një finale e humbur ndaj Gjermanisë në 2014 dhe tani finalja e dytë e gjitha për tu luajtur.

 

Një sfide që mund të  fusë në histori “Pleshtin”, njerin prej më të mirëve të historise, të cilit trofeu i vetëm I madh që I mungon është pikërisht Kupa e Botës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *