Përfshihet nga flakët një hotel në afërsi të fshatit Vranisht te bashkisë se Devollit.

 

Flakët kanë përfshirë katin e tretë të këtij hoteli që ndodhet buzë rrugës nacionale Korçë – Kapshticë.

 

Sipas shërbimit zjarrfikës zjarri se pari ka rënë në çatinë e hotelit dhe me pas është përhapur në të gjithë katin e tretë duke e shkrumbuar të tërin.

 

Sipas të njëjtit shërbim shkak e rënies së zjarrit është bërë një shkëndijë elektrike në paketën shpërndarëse të energjisë në të gjitha dhomat e hotelit dhe restorantin që ndodhet në katin e parë.

 

Pronari së bashku me persona të tjerë është munduar të izoloje flaket me mjete rrethanore po e ka pasur të pamundur edhe për shkak të erës që favorizonte flakët që të kalonin nga njëra dhomë në tjetrën por vetëm ndërhyrja e mjeteve të zjarrfikëse të Bilishtit dhe asaj të Korçës ka bërë të mundur izolimin e flakeve para se të kalonin në katet e tjera të hoteli. Nga flakët ka vetëm dëme të shumta materiale./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *