Dëshmitarët që përjetuan shpërthimin e fuqishëm në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, kanë treguar momentin tronditës, ku u nxorën të pajetë 10 persona dhe u plagosën qindra të tjerë.

Pamjet nga vendi i ngjarjes u publikuan menjëherë në rrjete të ndryshme sociale, ndërsa mendohet se ka shpërthyer një depo me fishekzjarre.

Një qytetar tha se shpërthimi ishte aq i madh, sa për një moment mendoi se do të vdiste, ndërsa shtoi ballkonet u shembën dhe dritaret u copëtuan.

Ndërkohë, një tjetër tha se njerëzit filluan të bërtisnin dhe të vraponin të gjakosur: “Ishte një kaos i plotë”.

Përveç apartamenteve, dyqaneve e zyrave, nga shpërthimi janë shkatërruar edhe disa objekte të qeverisë dhe rezidenca e kryeministrit Saad al Hariri.

Për shkak të numrit të lartë të qytetarëve që janë dërguar për të marrë mjekin, qendrat spitalore janë mbingarkuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *