Dy fitore, 6 pike por prezantimi i ekipit kombëtar vazhdon te mos pëlqehet ne France. Nota shume te ulëta per lojtaret e drejtuar nga Dider Deshamps nga mediat francezet dhe mbi te gjitha prestigjiozja Lequipe. Fitorja e ardhur ne momentet e fundit kundër Shqipërisë nuk i ka bindur analistet edhe pse skuadra është kualifikuar per ne fazën tjetër. Ne qendër te polemikave Pogba, Grizman, Martial dhe Matuidi. Edhe pse u futen ne pjesën e dyte dhe ndryshuan lojën Pogba u vlerësua me notën 4 nga 10 te mundshme. Antuan Grizman autori i golit te pare nuk ishte versuar me asnjë note. Ndërkohe lojtari i Manchester United Martial u vlerësua me notën 3 ndërsa Matuidi me 4. Per mediat francez lojtari me i mire i gjelave ishte Kante, ndërsa nen akuze është Didier Deshamps. Numri nje i pankines se gjelave u vlerësua me notën 5 nga 10 te mundshme. Ne France, Franca nuk pëlqehet. Ndërkohe Pol Pogba ne qendër te kritikave ne France. Futbollisti teksa festonte për fitoren me shokët e tij ne nje moment ka bere me gisht fyes ndaj gazetareve francez te pranishëm ne stadium. Gjithçka ka ardhur pas kritikave te tyre per reformën e dobët te Pogba ne takimin kundër Rumanisë, çka detyroi edhe tekniku De Shamps ta linte ne stol ne pjesën e pare ndaj Shqipërisë. Tashme futbollistik rrezikon nje procedim disiplinor nga Federata Franceze e Futbollit.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *