Policia Rrugore arrestoi në flagrancë 12 drejtues mjetesh dhe motomjetesh gjatë 24 orëve të fundit.

 

Nga këta, pesë u prangosën për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe shtatë për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

 

Shpejtësia vazhdon të jetë problem te shoferët dhe këtë të martë janë gjobitur dy drejtues mjetesh për këtë arsye.

 

“Janë pezulluar 45 leje drejtimi, nga të cilat 31 për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe 14 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur. Në autostradën Levan-Vlorë, në vendin e quajtur “Rrethrrotullimi i Nartës”, shërbimet e Njësisë Operacionale të Drejtorisë së Policisë Rrugore kanë konstatuar shtetasin E.O., 41 vjeç, banues në Hollandë i cili drejtonte automjetin tip Benz  me shpejtësi 202 km/h. Policia Rrugore e ka ndëshkuar me masë administrative 40.000 lekë të rinj. Në rrugën interurbane Tiranë- Durrës, në orët e vona të mbrëmjes së djeshme nga Policia Rrugore e Tiranës është konstatuar  me radar automjeti tip Benz që drejtohej nga shtetasi  F.G, banues në Tiranë  që qarkullonte me  shpejtësi me 156 km/h. Policia Rrugore e ka ndëshkuar me masë administrative 15.000 lekë të rinj, pezullim të lejes së drejtimit  2 muaj dhe zbritje 3 pikë nga Leja e Drejtimit. Si rezultat i kontrolleve intensive dhe denoncimeve të adresuara në Komisariatin Dixhital dhe në numrin pa pagesë 112, janë ndëshkuar me masë administrative, në të gjithë vendin, 1579 drejtues mjetesh, për shkelje që sjellin pasoja në jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *