Dhjetra qytetare protestuan ne Shkup kundër marrëveshjes nje marreveshje te mundshme mes kryeministrit Zoran Zaev e homologut te tij bullgar.

 

Mbështetësit e partisë së opozitës VMRO-DPMNE u mblodhen  para qeverisë dhe ministrisë së Jashtme, duke kërkuar dorëheqjen e Zaev.

 

Një ditë më parë kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Maqedonia e Veriut ka ende një shans për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare por duhet të zgjidhet ceshtja me Bullgarinë.

 

Kryeministrit Zoran Zaev deklaroi në Sofje se dy gjuhet, bullgare dhe maqedonase  janë shumë të ngjashme.

 

Menjehere u ngriten dyshime per një  marreveshje qe pranon  se gjuha e maqedonasve ka rrënjë bullgare .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *