Boksieri Shqipëtar Florian Marku dhe kundërshtari  I tij meksikan Migel Parra  kanë kryer sot peshimin zyrtar në sheshin “Skënderbej”.

 

E gjithë procedura u krye në ambient të hapur në mënyrë që edhe dashamirësit e këtij sporti , por edhe qytetarët ta ndiqnin nga afër.

 

Boksieri kuqezi rezultoi me peshën 66.7 kilogramë ,ndërsa pesha e meksikanit  ishte 65.9 kilogramë.

 

Gjatë procesit të peshimit në shesh nuk munguan as ngacmimet mes boksiereve

 

Florian Marku dhe Miguel Parra do të luftojnë mbrëmjen e së enjtes  në stadiumin “Air Albania” për titullin ËBS Silver.

 

Në boksin profesionist Marku koleksionon 11 fitore dhe 1 barazim deri më tani,

 

Aktualisht boksieri lushnjar mban titullin IBF International, trë fituar në prill të këtij viti kundër britanikut Xhenkins.

 

Ndërsa rivali I tij Miguel Parra ka 21 fitore, 2 humbje dhe një barazim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.