Manchester City hodhi nje tjetër hap te rëndësishëm drejt sigurimit te nje vendi ne Uefa Champions League për edicionin e ardhshëm. Skuadra e Guardioles mundi 2 me 1 Leicesterin ne javën e 37 te Premier League duke qënë në vendin trete me 72 pike. “Qytetaret” kanë 2 pikë më shumë sesa Liverpul dhe kanë shanse të mëdha që në dy takimet qe i kanë mbetur të sigurojnë pikët e duhura që të qëndrojnë të paktën mes 4 më të mirëve të kampionatit.

 

Kundër ish-kampiones, Leister, vendasit e Manchester City nuk është se e patën shumë të lehte megjithëse shkuan deri në shifrat 2 me 0. David Silva në minutën e 29 kaloi te besuarit e Guardioles në avantazh, ndërsa 7 minuta më vonë ishte talenti Brazilian Gabriel Jesus që dyfishoi shifrat me 11-metersh.

 

Shinji Okazaki rihapi ndeshjen pak minuta më vonë për Leicester, e cila në pjesën ë dytë pati shansin e artë për të barazuar teksa fitoi një 11-metersh në minutën ne 77.

 

Mejithatë Mahrez që mori përsipër ekzekutimin, rreshkëti që gjatë tentativës për të goditur, duke e prekur dy herë topin e për pasojë gjyqtari dha faull në favor të vendasve. Tani Manchesterit do t’i duhet maksimumi 4 pikë kundër Wba dhe Watford për të siguruar zonën Champions.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *