Manchester City prek per here te pare kreun e renditjes kete sezon edhe pse me pike te barabarta me Liverpul dhe me nje ndeshje me shume .

 

Ne javen e 26 te ashtequajturit “qytetaret” arriten nje fitore te paster 2-0 ndaj Everton  ne nje fushe te veshtire si ajo e Gudison Park .

 

Skuadra e Guardioles e nisi me mjaft vrull takimin kur Sane qe ne minuten e 3 preku shtyllen . ne minuten e 17  pas nje krosimi ,  Laporte me koke nga nje pozicion fantastik nuk arriti te centronte si duhet kuadratin.

 

Ndersa tre minuta me vone Gundogan preku traversen . Everton vetem pas 30 minutave loje arriti te kunderpergjigjej  .

 

Gjithsesi ishte vetem ceshtje kohe kur ne minuten e dyte te shteses ne pjesen e pare ishte pikerisht qendermbrojtesi bask Laporte qe kaloi Citizens ne avantazh .

 

Fillimi i pjeses se dyte ne te kundert , nxori ne pah skuadren vendase ne kerkim te barazimit te shifrave .

 

Ne kampin kundershtar Aguero dhe Sterling mund te kishin mbyllur gjithcka por goli i sigurise do te vinte vetem ne minuten e 7 te shteses .

 

Ne nje aksion te De Brojne ne minuten e 97 ishte  Gabriel Jesus i futur ne vend te Silves ai qe sigloi shifrat perfundimtare 2-0 .  Te pakten per tre dite Manchester City eshte ne krye te premier liges angleze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *